Traveling and building a sustainable living dream

,

Интересни факти за доматите

tomato with toxic or not toxic sign

Негово величество Доматът

Може символа на България да е Розата, но безспорния крал на българската кухня е Доматът. Всеки българин се гордее напълно заслужено със страхотните домати, които се отглеждат в страната. Доматена салата е една от първите храни, които предлагаме на чужденец да опита. Много често с неговия аромат и вкус са свързани най-силно спомените за летата, прекарани на село при баба и дядо. Независимо дали е в главната рола на звезда в салатата или е второстепенен актьор като добавка в готвено ястие, доматът е нещо, без което традиционните български ястия нямаше да бъдат същите. 

Няма да разискваме темата дали домата е плод или зеленчук. Ако сте се запознали със статията с градинарски термини знаете отговора на този вечен въпрос – от ботаническа гледна точка доматите са плодове, от кулинарна ги приемаме за зеленчуци. Може и да сте чели за съдебното дело във Върховния съд на САЩ от 1893г., по което е постановено, че доматът е зеленчук. Добре е да знаете обаче, че повода за делото е факта, че върху зеленчуците е имало мито, а върху плодовете не. 

В тази статия ще ви представя интересни факти свързани с историята на домата.  Ще се опитам и да обобщя най-важната информация, която ви е нужна за да отгледате сами домати, независимо дали имате градина или сте ентусиазиран градски градинар.

Историята на домата

Археологическите открития потвърждават, че доматът е познат и отглеждан от Ацтеките поне от 700г. пр.н.е. Той обаче става част от европейската и световната история едва след завръщането на конкистадорите от Южна Америка в началото на 16 век. От пазара в Севиля доматът се разпространява и в Италия и Франция. На италиански името, което му дават – „pomo d’oro“, буквално означава „златна ябълка“. Някои изследователи смятат, че името е дадено заради това, че първите домати, пренесени в Европа не са били червени, а жълти. Романтичните французи трансформират „pomo d’oro“ в “pomme d’amour” или „ябълка на любовта“ и създават легенди за качествата му на афродизиак. 

Italian canned tomatoes

Защо домата е считан за отровен?

Повече от два века след пристигането му в Европа, голяма част от европейците продължават все още го отглеждат само като декоративно растение, защото се е считало, че е отровен. Наричан е дори „отровната ябълка“, защото е обвиняван за множество смъртни случаи, които реално са били резултат от употребата на калаените чинии, съдържащи олово. Приемало се е, че може да се употребява само в страните, където е топло, затова първоначално е получил по-голям шанс за разпространение основно в страните по Средиземноморието. 

Вероятно принадлежността му към семейство Картофови (Solanaceae) е причината да бъде смятан за отровен толкова дълго време. Част от това семейство са познатите на европейците Татул (Datura), Черно кучешко грозде (Solanum nigrum) и Беладона (Atropa belladonna). Соланин е токсичния алкалоид, от който произхожда научното наименование на цялото семейство. Той е веществото, заради което и други представители на семейство Картофови, като картофите, пипера и патладжана, дълго време са имали лоша репутация. За щастие на любителите на домати, в тях соланинът се намира предимно в листата и в неузрелите плодове. Затова, ако имате чувствителен стомах, хапвайте внимателно туршията от зелени доматчета.

Защо узрелите домати са идеалната храна?

Доматът има ниска енергийна стойност, нисък гликемичен индекс и е богат на фибри. Това го прави любимец на всички, които се стараят да поддържат контрол на теглото си.  Доматите и доматените продукти също са богати на витамин А, витамин С, калий, фолиева киселина и ликопен. 

В днешно време доматът е незаменима част от почти всяка кухня по света. Най-популярната кухня, в която се доматите се използват повече от щедро, е средиземноморската кухня. 

Голямата любов към домата

Доматът е толкова популярен в последното столетие, че дори се е превърнал в част от поп културата. Има цяла поредица от филми, в които доматите са главни екшън герои – „Атаката на доматите убийци“, „Доматите убийци атакуват отново“, „Завръщането на доматите убийци“. Най-известния фестивал, който е посветен на домата – Томатина (La Tomatina), се провежда ежегодно в Буньол, Севиля. В този исторически бой с домати участват хиляди ентусиазирани доматени почитатели от цял свят. В Украйна толкова много обичат домата, че дори са му издигнали паметник в град Каменка.

Attack of killer tomatoes movie poster

В България доматите са разпространени от странстващите наши градинари през XVII век. Около края на XIX век вече се отглеждат организирано в с. Куртово Конаре, благодарение на семената, вненесени от земеделеца и предприемач Александър Димитров. Твърди се, че ги е пренесъл тайно от Цариград, скрити в бастуна му.

Village of Kurtovo Konare

Натиснете тук, за да прочетете как да отгледате домати.

Related articles

Zvezdi & Jeevan Pathare

Jack and Jane of all trades

Maverick traveler and photographer met a fashion stylist and gardener. Join their travels, passion for a sustainable living with their teenage daughter and two crazy dogs.

Personal Favorites

Advertisement

ADVERTISE

Place your brand here.

Explore