Traveling and building a sustainable living dream

,

Семената – началото на живота

Basil Seeds

Какво да знаем когато избираме растенията, които да отглеждаме. 

Хайде за планираме заедно градската си градинка през следващия сезон! Не забравяйте да прочетете предишната ни статия за почвата, преди да продължите напред.

Климатични зони

Първото нещо, с което трябва да се съобразим, ако искаме да направим своята градинка на открито (в това число и на балкона), е климата, разбира се. Американския департамент по земеделието е създал една много полезна за градинарите систематизация на климатични зони на издържливост, според най-ниските обичайни температури, които са характерни за определена територия. 

На картата за Европа можете да видите къде се намира приблизително вашата област, но като цяло по-голямата част от България се намира в зона 6 (което отговаря приблизително на умерено-континенталната зона). Източната част на страната – крайбрежието и югоизточните части, са в зона 7 (покриващо преходно-континенталната, преходно-средиземноморската и черноморската зони). Само крайния югоизток, включващ територията около и надолу от Бургас е в зона 8, която е най-топлата от трите. 

Затова четете внимателно описанието на растението, което искате да засадите, за да прецените може ли да се гледа във вашата зона. Достатъчно ли е студоустойчиво, за да може да стои отвън през цялата година или пък трябва през зимата да се прибере вътре, за да оцелее. Има растения, които в България се отглеждат като едногодишни, въпреки че по принцип са многогодишни. Такива са например петунии, бегонии, салвия, мента, джоджен, розмарин, риган, дафинов лист. Пиперът също реално е многогодишно растение. Нашите хабанеро и халапеньо почти безпроблемно веднъж презимуваха вкъщи и на следващата отново имахме плодове.

Hardiness map of Europe

Директен или хибриден сорт – каква е разликата

Второто нещо, което е добре да знаете когато избирате вашите семена или растения (ако купувате готови разсади), е дали растението е директен или хибриден сорт.

По тази тема има много спекулации и митове. Затова ви направих кратко и простичко обяснение за разликите.

Директен сорт

Директните сортове са така наричаните „стари“ сортове растения, които се опрашват свободно – от насекоми или вятър например, и които запазват характеристиките си без изменение от поколение на поколение. Тоест ако си засадите семената от един домат от директен сорт, порасналите домати ще бъдат съвсем същите като тези от растението-майка. За стари се възприемат сортовете, съществували поне повече от 50години или такива отпреди втората световна война.

Dill seeds

А какво е ХИБРИД?

Не се притеснявайте, хибрида не е лабораторно чудовище. Хибридите са резултат от кръстосването на два различни сорта, като се съчетават техните качества, често в търсене на точно определено свойство – издържливост, устойчивост на болести или пък по-обилна продукция. Съчетаването става чрез изкуствено опрашване (най-често механично ръчно), като на практика се имитира природата, която прави същото по естествен път. 

Знаете ли че любимия на много хора грейпфрут всъщност е хибрид между помело и сладък портокал? А че портокала е хибрид, получен след кръстосването на помело с мандарина? Друг популярен хибрид е гроздето Каберне Совиньон, което е създадено чрез кръстосване на Каберне Фран и Совиньон Блан. А какво мислите за морковите? Да, познатия ни оранжев морков всъщност е хибрид на жълтия морков, който пък е кръстоска от белия морков. Дивия бадем пък е толкова горчив, че никога не бихме го яли, ако не беше целенасоченото селективно развъждане, което да създаде познатия сега вкус.

Както виждате, хибридите съвсем не са лошо нещо. Добре е обаче да знаете и техния главен недостък – ако си запазите семена от тях, на следващата година те няма да могат да произведат същото растение. Точно същия хибрид може да се получи само като отново се съчетаят същите изходни растения-родители. Потомството на хибридите обикновено представлява непредсказуема смес от характеристики на прародителите.

С понятието хибрид се означава първото поколение (F1), което в най-висока степен съчетава търсените качества на родителите. Именно това означение – F1, отбелязано на пакетчето със семена, ще ви покаже, че става въпрос за хибридно растение. Така ще знаете, че няма смисъл да си запазвате неговите семена, просто следващата година ще трябва да си купите нови. 

Hybrid cherry tomatoes

Важно е да знаете, че хибрид и ГМО не е едно и също!

Генно модифицираните организми са растения, чийто генетичен състав е модифициран в лаборатория чрез генно инженерство, като гени от един вид се инжектират в гените на друго растение. По този начин се създават комбинации, които на практика не биха могли да възникнат чрез никой от традиционните методи на кръстосване. 

В нашата градинка повечето от растенията са предимно директни сортове. Повечето от които сме закупили от местни ферми – например Тревясалата ферма в село Здравец и от Хотфарм в село Страшимирово. Тъй като хибридите пък предлагат огромно разнообразие и интересни видове, сме се сдобили и с хибридни екземпляри, чиито качества намираме за интересни (основно чери доматчета). 

Най-лесния начин да се снабдите със семена или разсад от директни сортове, е да посетите най-близкия ви фермерски базар, така ще сте сигурни, че ще имате растения, които можете да отглеждане много години занапред и които ще се чувстват добре във вашия район и на вашата почва.

Съвети за съхранение на семена

За да останат жизненоспособни и през следващата година, семената не трябва да бъдат изложени на влага или екстремни температурни колебания. Те трябва да се съхраняват на хладно и сухо място. Някои хора ги съхранява в запечатани найлонови торбички. Други ги държат в стъклени буркани в хладилника или пък в хартиени пликчета. Каквото и да изберете най-добре е те да не бъдат изложени на влага, за да не мухлясат и да станат негодни за използване.

Ако имате семена, които са на няколко години, можете да направите предварителен тест за кълняемост. Няколко седмици преди засаждане поставите семена върху влажна хартия или памук и ги поставете на топло. Ако след една седмица имате кълнове ще знаете, че семената са жизнеспособни.

Толкова за днес, очаквайте ни следващия път, когато темата ни ще е саксиите – какви са плюсовете и минусите на различните видове саксии.

До тогава! И не забравяйте – който създава градина, отглежда щастие! 

Related articles

Zvezdi & Jeevan Pathare

Jack and Jane of all trades

Maverick traveler and photographer met a fashion stylist and gardener. Join their travels, passion for a sustainable living with their teenage daughter and two crazy dogs.

Personal Favorites

Advertisement

ADVERTISE

Place your brand here.

Explore