Как да отгледаме домашна храна в града.
Здравейте, градски градинари!
Когато решихме да правим видеата на Berry Berry Green и да пишем статии за градинарството, основната ни цел беше да покажем, че ако ние, като градски чада, които до преди две години нямаха идея какво е култук и пикиране на разсад, можем да си отгледаме сами храна, значи всеки може. Нашата градина в село Изгрев е малка за селските мащаби, затова често ни се налага да мислим точно като градски градинари как най-добре да оползотворим наличното ни пространство. И искаме да помогнем на повече хора да опитат удоволствието да ядат собственоръчно отгледани зеленчуци, плодове и билки, дори и в града. Затова сега ще ви разкажа малко повече за градското градинарство, за да разберете, че то изобщо не е нещо ново.
Какво означава градско градинарство
До 19-ти век отглеждането на плодове и зеленчуци в градски условия е било нещо съвсем обичайно. От тогава широко са се разпространили и малките частни градини.
Примери за земеделие в градовете има още от египетските общества, през Средновековието до градините, които са създадени по време на модернизацията на градовете през 19 век. Във времена на кризи градските градини са решавали дори държавни проблеми. По време на Втората световна война правителството на Великобритания създава кампания „Dig for Victory“ („Копай за победа“), за да преодолее липсата на вносни храни. Всички открити пространства, дори тревните площи около Лондонската кула, са били превърнати в зеленчукови градини. Раздавани са милиони листовки, които да обучат хората да земеделстват. Благодарение на тази кампания почти 50% от плодовете и зеленчуците на Острова са произвеждани в малки градини в градски условия. В Испания по време на Световната икономическа криза площта на градските градини се е увеличила шест пъти. Създават се Мрежи от общински градини, а много от градските градини се управляват от квартални асоциации, университети, екологични групи. В кубинската столица Хавана днес има повече от 8000 градски градини, в които се произвеждат повече от 2/3 от консумираните от жителите на града плодове и зеленчуци.
Домашна градина – как да започнем
Но не мислете, че градско градинарство са само големите градини на покривите или общи квартални градини. Дори и няколкото саксии вкъщи могат да бъдат вашата градска градинка, в която да отгледате собствени марули, репички, краставици или домати.
Всеки знае, че домашно отгледаните плодове и зеленчуци нямат равни по вкус! А ако добавим и гордостта в очите на вашето дете, което е засадило собственоръчно семенцето и го е поливало, ще знаете, че малкото усилие, което ще положите ще ви се върне многократно като удовлетворение и радост.
Растенията, които най-лесно могат да бъдат отглеждани в максимално малко пространство (например в саксии, големи кутии, изрязани туби от минерална вода) са на първо място тези с плитка коренова система – репички, марули, краставици, спанак, манголд и разбира се листните подправки. Ако ползваме по-дълбоки саксии бихме могли да отгледаме също боб, грах, моркови и дори домати, особено обичаните от децата чери домати.
В днешно време градското градинарство вече е толкова сериозно социално движение, че дори фирмите, производители на градински инструменти и пособия, започнаха да правят специализирани инструменти и цели комплекти за градски градинари.
Така че решете дали през следващата година ще си отгледате нещо свое на балкона, или пък със семейството си ще облагородите градинката пред блока с билки и цветя.
За хората във Варна
Mожете да подадете заявление до кмета, съгласно Наредбата на ОбС Варна за изграждане, стопанисване, контрол и опазване на зелената система на територията на Община Варна, а при положителен отговор ще сключите договор с общината за безвъзмездно поддържане на зелени площи). Чудесна е и инициативата на Хумана, които от тази есен са осигурили във Владиславово парцел, семена, инструменти и всичко нужно на ентусиасти без опит, за да могат да се учат да отглеждат зеленчуци и билки.
А ние ще се опитаме в нашите видеа и статии да синтезираме най-важната информация за тези смелчаци, които решат да се справят сами.
До следващия път, когато ще ви разкажем как да изберете какво да засеете! И знаете… – Който създава градина, отглежда щастие!