Важно е да знаем какви саксии да купим.
Как да си изберем саксии? Каква е разликата между керамични, пластмасови, метални или бетонни/циментови саксии?
Ако вече притежавате саксии най-добре е да работите с това, което имате. Ако обаче ви трябват нови, какво, освен цената, е важно да знаете? Как материала на саксията може да се отрази на засаденото растение?
Пластмасови саксии
Най-разпространени безспорно са пластмасовите саксии. От тях има голяма разнообразие на цветове и видове. Има обикновени с външна паничка или пък такива с вградено постранство за оттичане на водата. Има дори и такива със системи на сигнализация кога растението има нужда от вода.
Основните характеристики на пластмасовите саксии е, че са леки, не поемат влагата от почвата и на практика намаляват изпаряването. Тоест те са добри, ако искате да поливате вашите растения по-рядко. От друга страна трябва да се внимава да не се прекали с поливането. Ако растението е в пластмасова саксия риска корените да изгният е по-голям. Пластмасата е добър топлоизолатор, така че предпазва растенията от температурни крайности.
Основните техни недостатъци са на първо време сравнително по-краткия период на експлоатация и факта, че не пропускат въздух. Това ги прави не толкова добри за някои растения, изискващи повишена коренова аерация, като антуриум и драцена.
Хитринка – как да определите качеството на пластмасовата саксия?
Саксията трябва да бъде дебелостенна и леко еластична, но без да се огъва.
Метални саксии
Металните саксии са здрави, практични и могат да бъдат много красиви. Те обаче се нагряват изключително много, когато са на слънце. Това може да доведе до прекомерно изсушаване на почвата и така да се навреди на развитието на растенията. Ние препоръчваме металните саксии да се използват като кашпа върху саксия от пластмаса.
Бетонови/циментови саксии
Бетонните саксии обикновено се произвеждат в по-големи размери и са по-подходящи за засаждане на паркове и градини. Също така са подходящи за засаждане на храсти и декоративни дръвчета. Тяхното голямо тегло обаче може да е проблем в домашното градинарство. Тези саксии са добър изолатор и също като пластмасовите предпазват растенията от големи температурни амплитуди. Предимството на цимента е, че сръчните хора могат лесно да си направят собствени саксии. Обещавам да ви покажа идеи за циментови саксии в някое следващо видео на Berry Berry Green.
Керамични саксии
Едни от най-предпочитаните варианти и лично наш фаворит са керамичните саксии. Те са по-дълготрайни от пластмасовите и най-често имат красиви неутрални нюанси. Саксиите без защитен външен слой (негланцирани) позволяват на почвата да диша и по този начин спомагат за по-добрия растеж на растенията. Това свойство има и своя минус – керамичните саксии поемат влагата от почвата и може да се наложи да поливате по-често. Ако обаче сте от хората склонни да преполиват, това са вашите саксии! Друга особеност на този тип саксии е това, че те задържат топлината много по-дълго време, отколкото тези от пластмаса например, което допълнително води до по-бързо засушаване на почвата. Податливи са на мухъл и през зимата трябва редовно да се почистват. Керамичните саксии се чупят лесно, затова ако имате малки деца или буйни домашни любимци, заложете на по-голям размер и ги дръжте на земята. Въпреки този риск в къщи те са мнозинство, просто няма как да им устоиш.
Саксия или кашпа
Знаете разликата между саксия и кашпа, нали? Саксията има отвор за оттичане на водата, кашпата – не.
Кашпите са красиви и удобни, но когато се ползват за засаждане на растение директно в тях задължително трябва да се направи дренаж на дъното и поливането да се случва по-рядко и с по-малко количество вода. Навън кашпите трябва да стоят на покрито и сухо място, тъй като дъждовната вода може да наводни растението.
Основната полза на кашпите е, че могат да скрият пластмасовите саксии, които не харесвате. Основните им недостатък за мен е, че обикновено са твърде малки за размера на саксиите, които имам.
Хитринки при поливане
Ако искате да ви е по-чисто, а и да предотвратите измиването на почвата, ето един съвет: преди да сложите пръст покрийте дъното на саксията с геотекстил. Можете да си го купите от всеки добър градински магазин или център. Още по-просто е ако сложите филтър за кафе или обикновен памучен плат.
Често срещана грешка е преполиването на растенията. Някои хора поливат докато не се напълни и чинийката на саксията. В повечето случаи обаче растенията се чувстват по-добре леко засушени, отколкото леко преполяти. Относително универсално правило е да поливате когато почвата е суха и докато се появи влага на дъното на чинийката.
Размер на саксиите
Независимо какъв материал си изберете за вашите саксии, размера им е добре да се съобрази с големината на кореновата система на растението. Репички, марули, лук, краставица, спанак, манголд и разбира се листните подправки, са растения с по-плитка коренова система. Това ги прави подходящи за саксии с малък или среден размер. Доматите, моркова и другите кореноплодни са с по-дълбока коренова система и ако ще ги гледате в саксии е добре те да бъдат по-големи.
Личната ми препоръка е да заложите на максимално естествени материали, изглежда много красиво и си подхожда с всеки интериор. Ще се радвам да ми изпратите снимки и да се похвалите със саксиите, които сте избрали.
До следващия път, когато ще си говорим повече за мулчирането като едно от най-добрите естествени средства за предпазване и наторяване на растенията!
И най-важното – който създава градина, отглежда щастие!