Как да отглеждаме микро растения?
Много хора искат, но не знаят как да отглеждат микро растения. Не само кълновете, но и микро растенията стават все по-популярни сред ценителите на прясната, качествена и домашна храна. Напълно разбираемо – отглеждането на микро растения е бързо и лесно, може да се прави по всяко време на годината и на съвсем малко място, а те са свежа и вкусна добавка към салати, супи, смутита и сандвичи!
Какво са микро растенията? Каква е разликата им с кълновете?
Микро растенията са поникнали семена от различни зеленчуци, които се ядат когато се развие първата двойка същински листа на растението.
Разликата между микро растенията и кълновете е етапа им на развитие. Кълновете са началните израстъци, които излизат от семената при техния растеж. За да получите кълнове нямате нужда от слънце или почва, а само влага и подходяща температура. За разлика от тях микро растенията имат по-големи изисквания. Те имат нужда от почва, вода и слънчева светлина.
Защо да си отгледате микро растения? Седем кратки отговора:
- Става бързо. От засаждането до изяждането има само от 2 до 4 седмици.
- Нямате нужда от градина или много място, за да отгледате микро растения.
- Лесно е – посявате семената, поливате, малко търпение и готово.
- Така можете да имате свежи зеленчуци през всяко време на годината – дори през зимата.
- Полезни са – микро растенията съдържат висока концентрация на лесно усвоими за организма витамини, минерали и нутриенти.
- По-прясно от това няма накъде – откъсваш и ядеш.
- Вкусни са и осигуряват разнообразие – босилек, броколи, манголд, див лук, грах, кориандър, люцерна, ядлива латинка, рукола, кресон, репички, спанак и още много.
Какво ви е необходимо за вашата микро градинка
Наистина е лесно. Микрорастения може да отгледате във всеки плитък съд, който имате. Дори пластмасовите панички, в които продават месо или гъби, ще ви свършат работа. Осигурете си качествена почва. Най-добре е да използвате компостен субстрат, но и торфен субстрат за разсади ще ви свърши работа. Важното е почвата да е лека и рохкава. Микро растенията не се отглеждат дълго време, затова не е нужно да купувате специализирана почва за различните видове микрорастения.
Най-важния ресурс са семената. Купете семена точно за микро растения от специализиран магазин/сайт, за да сте сигурни, че не са третирани с пестициди. Или пък си вземете семена от някой фермерски базар – там има производители, които отглеждат и продават чисти от изкуствени химикали семена.
Как да го направим – в няколко лесни стъпки
- Напълнете съда, който сте избрали, с 2-3 сантиметра почва.
- Навлажнете почвата като използвате пулверизатор за да е равномерно. Нека пръстта бъде влажна, но не прекалено мокра.
- Разпръснете равномерно и на гъсто семената и покрийте с лек слой почва. Притиснете леко.
- Поставете съда до прозореца, за да има достъп на слънчева светлина.
- Периодично напръсквайте почвата с пулверизатор, за да я поддържате леко влажна.
- Отбележете си какво растение в кой съд сте сложили, за да не забравите ☺ За улеснение може да използвате за маркиране дървени пръчици от суши, коктейлни клечки или просто парче картон, забодено на клечка за зъби.
- Микрорастенията се консумират, когато направят втората си двойка листа, това са така наречените „първи истински листа“. Първата двойка листа се наричат котиледони и често дори не приличат на типичните за растението листа.
Колко време ще трябва да почакате, зависи от вида на конкретното растение и от условията, които сте му осигурили. Микро растения, които растат за около 2 седмици са репички, зеле, синап, ряпа дайкон, кресон. Такива, на които им трябват около 4 седмици са манголд, кориандър, магданоз, босилек, червено цвекло, целина.
Снимките във статията са основно от миналогодишните ни експерименти с микрорастения, но за тази година сме планирали да направим по-сериозна микро градинка с различни микро зеленчуци.
Следете на страницата на Berry Berry Green как се развиват нашите микро растения. Ще се радваме, ако ни изпратите снимки и от вашите микро градинки. Прочетете другите ни статии за домашно градинарство.
А дотогава не забравяйте – който създава градина, отглежда щастие!