Traveling and building a sustainable living dream

Алелопатия или кой е най-добрия приятел на домата.

marigold with a bee

Кои растения си помагат и кои си вредят?

Всяко растение произвежда биологично активни вещества, като не малко от тях са добре познати на билкарите и често използвани от хората. Когато говорим за отделени вещества, първото, което ни идва на ум са прекрасните аромати на цветята и гората. Количеството на отделяните от растенията вещества понякога достига сериозни размери. Например един хектар иглолистна гора отделя дневно до 30 кг етерични масла.

Какво е алелопатията? 

Думата алелопатия произлиза от гръцкото állēlos („един на друг“) и páthos (страдание, болест или силна чувствителност).

Алелопатията ни учи как веществата, отделяни от растенията, влияят на растежа, оцеляването или възпроизводството на други организми и най-вече на други растения. Градинарите можем да го кажем съвсем просто – кои растения е добре да посадим заедно, защото ще си помагат, и кои трябва да бъдат на разстояние. 

Пример за класическо алелопатично съжителство е триото, наричано от индианците в Северна Америка „три сестри” – царевица, катерлив боб и тиква. Те са били отглеждани винаги заедно, защото всяко от тях допринася с нещо за „триото“. Стъблото на царевицата служи на боба като опора. Големите листа на тиквата пък покриват земята, така пазят почвата от прегряване и подтискат растежа на плевели.  Бързорастящият боб от своя страна фиксира азот в почвата, което помага за растежа на царевицата и тиквата.

Ефект на „мухоловката“

Много вредители и болестотворни микроорганизми са се специализирали да нападат само едно растение или група от растения-гостоприемници. Когато между или около тези растения има насадени и други, особено силно ароматни билки и цветя, насекомите-вредители се затрудняват да разпознаят растенията, с които се хранят.

alleopathy with peppers

Растения защитници

В растителното царство всеки се бори за хранителни вещества, вода и светлина. Но някои растения често влизат в ролята на белия рицар. Излъчваните от тях аромати или други химически вещества отпъждат или заблуждават и объркват листогризещите насекоми. 

Част от това знание е натрупано по чисто емпиричен път докато хората са наблюдавали какво се случва в градината, на полето и в гората. Голяма част от него вече е потвърдено и с научни изследвания, които ни обясняват как точно се случва взаимодействието.

Ето и някои от най-популярните приятелства между растения, които могат да се отглеждат лесно в градина:

  • Ако гледате рози или ягоди, помнете, че техния най-добър приятел е чесънът. Когато е засаден до тях той ги предпазва от гъбични заболявания, благодарение на своите бактерицидни и фунгицидни свойства. Неговите вещества отблъскват и голите охлюви, които иначе много обичат ягоди. Чесънът като цяло е добър приятел на растенията, които са податливи на гъбични заболявания – домати и краставици например. 
  • Ако решите да гледате лук, добре е до него да засадите и моркови. Те си помагат взаимно – лукът отблъсква морковената муха, а морковите – луковата. Срещу морковената муха много полезни могат да ви бъдат също розмарина и салвията (градински чай). 
  • Невенът, засят между зеленчуците, пропъжда листните въшки и листогризещите гъсеници.

marigold marigold between plants

  • Както невенът, така и тагетисът (много известен и като турта) успешно защитават лука и чесъна от нематоди (кръгли червеи, често паразитни). А тагетиса има и скрита тактика – корените му отделят вещества, които привличат, а след това отравят нематодите. Тагетиса и невена са ми лични любимци и вече втора година търпеливо ги разсявам из цялата градина. Те издават характерна миризма, която отпъжда много вредители. 
  • Пореча е чудесно цвете и добра компания за много растения. Ако го засадите до вашите домати и или кейл, той ще държи настрана гъсениците. Поречът също така цъфти с много красиви цветчета и привлича опрашители. Така че ако сте засадили тиквички или краставици, той ще помогне и за тяхното опрашване.

pollinating bee

  • Освен, че могат да се борят сами, повечето цъфтящи ароматни растения привличат и полезни за градинаря насекоми. Не само опрашители, но и хищнищи, които се хранят с листогризещи насекоми. Любимата на всички деца калинка е един малък, но много ефективен хищник. Тя може да изяде по 150 листни въшки на ден! Но освен кръвожадна, тя е и романтична. И много обича невен. Затова си посадете няколко саксии с невен и ги дръжте до вашите саксии със зеленчуци. Така не само ще осигурите първата ароматна линия на защита за вашите растения, но и ще привлечете полезни съюзници!

ladybug macro Aphids

Растения помагачи

Може би най-известното партньорство е това между доматите и босилека. Те си партнират чудесно не само в салатата, но и градината. Опитните градинари твърдят, че ако засадите босилек до доматите, те не само ще растат по-бързо, но и ще имат по-наситен и добър вкус.

Саможертвени растения

Латинката, освен да ни радва с красотата си, служи и за привличане на черните листни въшки. Ако до вашите зеленчуци има насадени латинки, въшките ще предпочетат тях и растенията ви ще бъдат спасени.

Основен принцип на взаимодействие

Дори и да не знаете нищо за потенциалното взаимодействие между растенията, има един основен принцип, който може да следвате. Представителите на едно и също семейство имат идентични хранителни нужди и се конкурират ако са твърде много и близо един до друг. Те също така страдат от едни и същи болести и вредители, затова не бива да се садят близо един до друг!

Семейства в градината

Семейство Картофови – картофи, пипер, домати, патладжан, тютюн, люти чушки, физалис, петуния, годжи бери

Семейство Тиквови – тиква, тиквички, краставици, диня, пъпеш, кивано, луфа, чайот

Семейство Бобови – фасул, грах, леща, нахут, соя, люцерна, детелина, фъстък, бакла, сминдух

Семейство Щирови – червено цвекло, спанак, манголд, киноа, амарант (щир)

Подсемейство Лукови (Семейство Кокичеви) – лук, праз, чесън, шалот, левурда, самардала, шивес (сибирски лук)

Семейство Сложноцветни – маруля, артишок, слънчоглед, лайка, глухарче, невен, равнец, бял пелин, цикория (синя жлъчка), подбел, репей, естрагон, ехинацея, безсмъртниче, еделвайс, бял трън, метличина, маргаритка

Семейство Сенникоцветни – морков, целина, копър, пащърнак, кимион, кориандър, магданоз, резене, анасон, девесил

Семейство Кръстоцветни – зеле, ряпа, карфиол, броколи, хрян, кейл, репички, синап, брюкселско зеле, алабаш, шибой

Семейство Устоцветни – босилек, метна, лавандула, мащерка, риган, салвия (градински чай), маточина, чубрица

Когато правите план какви зеленчуци да отглеждате, предвидете да засадите до тях и някой техен растителен приятел. Съветите на алелопатията не само ще ви помогнат да отгледате по-здрави растения, но и ще направят от градинката ви цветна и красива  картина от зеленчуци, билки и цветя. 

За още по-голяма прецизност при избора на растителни съседи, може да ползвате изключителната таблица, създадена от Фондация IDEP.

IDEP chart

Връзката към придружаващата диаграма за засаждане на IDEP.

До следващия път, когато ще ви разкажа за нещо любимо на най-нетърпеливите градинари – микро растенията.

Related articles

Zvezdi & Jeevan Pathare

Jack and Jane of all trades

Maverick traveler and photographer met a fashion stylist and gardener. Join their travels, passion for a sustainable living with their teenage daughter and two crazy dogs.

Personal Favorites

Advertisement

ADVERTISE

Place your brand here.

Explore